TPS2550DRVTG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 100mOhm |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 6.5V |
| Current - Output ( Max) | 1.1A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2550DRVTG4 is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.427 units of TPS2550DRVTG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2550DRVTG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.427 units of TPS2550DRVTG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2550DRVTG4 available in?
The TPS2550DRVTG4 by Texas Instruments is available in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2550DRVTG4?
Unit pricing for TPS2550DRVTG4 starts at $3.39 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.