TBD62004APG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Input Type | Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 7 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | Low Side |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 50V (Max) |
| Current - Output ( Max) | 500mA |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TBD62004APG is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: -, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 8.964 units of TBD62004APG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TBD62004APG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.964 units of TBD62004APG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TBD62004APG available in?
The TBD62004APG by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TBD62004APG?
Unit pricing for TBD62004APG starts at $1.52 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.