TBD62384AFWG,EL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Input Type | Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 18-SOP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Outputs | 8 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | Low Side |
| Rds On ( Typ) | 1.5Ohm |
| Voltage - Load | 0V ~ 50V |
| Current - Output ( Max) | 400mA |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TBD62384AFWG,EL is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Toshiba Semiconductor and Storage. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.260 units of TBD62384AFWG,EL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TBD62384AFWG,EL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.260 units of TBD62384AFWG,EL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TBD62384AFWG,EL available in?
The TBD62384AFWG,EL by Toshiba Semiconductor and Storage is available in a 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TBD62384AFWG,EL?
Unit pricing for TBD62384AFWG,EL starts at $3.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.